Kompozity, inženýring

Odborné stati

Kompozitní materiály

Uvedená klasifikace byla zpracována již před delší dobou. Na zásadách v ní uvedených není třeba sice nic měnit, nicméně přibyla řada nových norem a předpisů, které nejsou v uvedeném materiálu uvedeny.

Vědeckým a technologickým vývojem posledních dvaceti let doznaly také některé názory a představy nového obsahu a nových forem. Příkladem jsou nanomateriály a nanotechnologie a jejich vstup do technických materiálů, dosud koncipovaných s velikostí částic nad 5 mikronů. Využití nanomateriálů (se zrny pod 100 nm) umožnilo např. racionálně vytvořit pojiva složených systémů (tzv. falešná pojiva), s jejich vysokým podílem, bez újmy na základních vlastnostech čistého pojiva či dokonce s výrazným zlepšením některých jeho vlastností. Takové přínosy k chápání materiálů znamenají v dané oblasti pouze rozšíření zkušebních metod a postupů, aniž by měnily logiku uvedené klasifikace vyšetřování kompozitních materiálů. To opodstatňuje oprávněnost uvedení a využití této původně nadčasové klasifikace v současné technické praxi i v dnešní době.

Utřídění a definice některých základních pojmů v mechanice kompozitních materiálů

Oborem mechaniky kompozitních materiálů je oblast problémů, které nelze zahrnout zcela do žádného dosud historicky konstituovaného vědního oboru; je proto nezbytné jako první krok provést utřídění pojmů a vypracovat jejich definice. To je nezbytné i proto, že mechanika kompozitních materiálů se opírá o soustavu vědních poznatků z řady disciplín, jako je fyzika, mechanika, chemie, fyzikální chemie, metalurgie, makromolekulární chemie atd. v nichž jsou různé pojmy používané s více či méně odlišným širším nebo užším významem.

Beton–polymerové kompozity: Terminologie a definice

Již před delší dobou vypracoval tým předních světových odborníků terminologii a definice základních pojmů v oblasti kompozitních materiálů, typu betonu s polymery. I když jde pouze o menší část kompozitních materiálů, většina uvedených pojmů je platná obecně a bylo by patrně prospěšné a pro širší porozumění užitečné tuto terminologii důsledně dodržovat.

Jednotná klasifikace vyšetřování materiálových parametrů kompozitních materiálů

Kompozitní materiály se vyznačují na rozdíl od tradičních materiálů neobyčejnou složitostí, kterými platí za své neobyčejné vlastnosti. Je třeba je vyšetřovat, teoreticky i experimentálně, z mnoha rozdílných hledisek a pro mnoho rozdílných parametrů a charakteristik. Základním smyslem této klasifikace je vytipovat příslušné parametry požadovaných charakteristik a pro ně nejvhodnějších zkoušek

Fyzikálně chemické základy formování struktury kompozitních materiálů

Hlavní vlastnosti tuhých materiálů závisí na charakteru jejich struktury. Obecně platí, že čím je struktura disperzního materiálu hustší a stejnorodější, tím vyšší je jeho pevnost, vodotěsnost, mrazuvzdornost a odolnost proti opotřebení i korozi.
Vlastnosti ztvrdnutých polymermalt (a tím i polymerbetonů), jež jsou typickým disperzním kompozitním materiálem s velmi rozvinutým povrchem mezi fázemi, závisí především na jejich pórovité struktuře a struktuře pevné fáze. Je přirozené, že charakter pórovité struktury se nejzřetelněji projevuje při zkouškách vzorků na vodotěsnost a mrazuvzdornost .

Přírodní kámen

V této části prozatím žádná odborná stať nebyla zveřejněna.

Inženýrský kámen

V této části prozatím žádná odborná stať nebyla zveřejněna.